Ir kūnui, ir sielai

Autoriaus nuotraukaDovilė Zuozaitė-Veteikienė, [email protected]

Kaip ilsėsimės šiemet?


 

Parašas po straipsniuNe vieną dešimtmetį daugumai neregių ir silpnaregių buvo įprasta atostogas leisti gerai žinomose poilsiavietėse – UAB „Liregus“ priklausančioje „Zelvoje“ (Elektrėnų sav.) bei poilsio namuose Šventojoje „Spindulys“. Nuo 2020 m. situacija kiek pasikeitė – LASS centro taryba nusprendė parduoti pajūrio poilsiavietę, o už gautas lėšas žmonėms pasiūlė visiškai naują poilsio organizavimo modelį, tai yra LASS poilsio rėmimo programą, kuri suteikia galimybę neregiams ir silpnaregiams patiems rinktis poilsio vietovę bet kurioje Lietuvos dalyje. 

Pagal šį poilsio rėmimo modelį žmonės jau trečius metus renkasi labai įvairius kelionių variantus – vieni lieka ištikimi pajūriui ir ilsisi Palangoje, Šventojoje, kiti yra pamėgę vienos dienos pažintines keliones į įvairius Lietuvos miestus ir miestelius, dar kiti atostogas leidžia „Zelvos“ poilsiavietėje. Pasirinkimo įvairovė didžiulė, todėl įdomu sužinoti, kaip šia galimybe ketina pasinaudoti kai kurie filialai šiemet, kokiomis naujomis vietomis jie žada papildyti savo kelionių žemėlapį. 

Štai Telšių rajono filialas šiemet vieningai nusprendė vykti į Šventąją. Filialo pirmininkė Dženeta Pocienė įsitikinusi, kad ši poilsio rėmimo programa naudinga ne tik dėl pailsėjimo, bet ir mobilumo, orientavimosi įgūdžių stiprinimo: „Pajudėjimas iš namų neregiui yra labai svarbu, nes žmonės pripranta prie savo erdvių ir mažiau lavina mobilumo įgūdžius, o pakeitus aplinką jau nori nenori turi daugiau pakrutėti. Todėl visuomet motyvuoju žmones, kad reikia išvykti iš savo aplinkos, tai padeda stiprinti ne tik orientavimąsi, bet ir fizinę, emocinę sveikatą. Kadangi esame iš Telšių, mums pajūris yra netolimas, tad mielai į jį vykstame. Pernai keliavome į Palangą, nes žmonėms norėjosi daugiau šurmulio, pramogų, o šiemet pasirinkome ramesnę Šventąją. Apsistosime nameliuose, tai ne taip komfortabilu kaip viešbutyje, bet žmonės galės lavinti savo mobilumo įgūdžius, eiti vieni pas kitus į svečius vis į kitą namelį. Smagu, kad tuo pačiu metu būsime su dar dviejų rajonų filialų žmonėmis, tad visi susitiks, pabendraus.“ 

Raseinių filialas jau kelerius metus iš eilės renkasi kaimo turizmo sodybą. Ne išimtis ir šie metai. Filialo pirmininkas Rolandas Baltrušaitis kalbėjo, kad kaskart keliauja į artimesnes poilsines keliones, nes mažesnės transporto išlaidos, o ir vyresniems žmonėms netolimas išvykimas būna patogesnis. R. Baltrušaitis pasakojo: „Pirmiausia apsižvalgome, kas kokias kainas, paslaugas siūlo. Šiemet viskas labai pabrango, tad pasirinkome trumpesnį, trijų dienų, poilsį, kad žmonėms nebūtų finansiškai sudėtinga prisidėti prie reikalingos sumos, nes, kaip žinia, visos skiriamos sumos iš rėmimo programos neužtenka. Kad poilsį paįvairintume kokiomis nors veiklomis, į pasirinktą sodybą visada pasikviečiame svečių, tarkim, pernai turėjome darbuotojus iš Raseinių sveikatos biuro, jie organizavo užsiėmimus, mankštas. Iš 80 filialo žmonių į tokias keliones vyksta apie 12 aktyvesnių, o kitus jau sudėtinga išjudinti, jie džiaugiasi tuo, kad aplankome juos namuose, pabendraujame, o jau aktyvesnėms veikloms nelabai turi sveikatos.“ 

Su mažesniu žmonių aktyvumu susiduria ir Biržų rajono filialo pirmininkas Dainius Masėnas. Jis teigia, kad žmones reikia net įkalbinėti, kad jie kur nors pakeliautų: „Mūsų filialas ir taip nėra didelis, o ir žmonės – dauguma vyresni. Tačiau vis tik planuojame vykti pajūrio kryptimi, tik dar nesame nusprendę tiksliai, į kurią vietą. Kalbuosi su kiekvienu asmeniškai ir kai jau bus galutinis apsisprendimas, keliausime, kad ir su nedidele grupele.“ 

Jei Biržų krašto žmonės planuoja rinktis pajūrio kryptį, tai Klaipėdos miesto filialo keliai ves į Biržų kraštą, kuriame ketinama aplankyti įdomiausias vietas. Pirmininkas Mindaugas Triušys pasidalijo, kad tai bus vienos dienos kelionė, nes toks pasirinkimas leidžia pakviesti daugiau žmonių. M. Triušys kalbėjo: „Mūsų filialas yra didelis, tad norime kuo efektyviau išnaudoti skiriamą paramą, kad kuo mažiau žmonėms reikėtų prisidėti iš savo lėšų. Tokios tradicijos laikomės jau ne pirmus metus. O ir patiems žmonėms patinka aktyvus poilsis, kurio metu kažkur plaukiame, lipame, ragaujame, išbandome kuo daugiau nekasdienių pramogų. Tokių patyrimų tikrai netrūks Biržų krašte, nes ten galima pasikelti į apžvalgos bokštą, aplankyti Biržų pilį, praeiti visą „Alaus kelią“. Taip pat į kelionės maršrutą įtrauksime pakeliui esančius įdomesnius objektus, o pačiuose Biržuose samdysime gidą, tai bus labai naudinga neregiams bei silpnaregiams, kuriems žodinė informacija kompensuos tai, ko jie negali pamatyti.“ 

O štai Švenčionių filialo kelionės kryptis bus kaip ir kasmet – Šventoji. Šis pasirinkimas švenčioniškiams patogus tuo, kad mieste yra puikiai pažįstama aplinka, lengva orientuotis, pavyko rasti ir gerą poilsinę prie pat jūros už prieinamą kainą. Filialo pirmininkė Stasė Mažuolienė kalbėjo, kad į tokias keliones norinčiųjų atsiranda visuomet: „Šiemet mūsų važiuos 52 žmonės. Tai nemažas skaičius, tačiau kitur vykti net nesvarstėme, nes gyvename prie ežero, miške, uodų turim savų. O į pajūrį jau daug metų važiuojame, pirmiausia, dėl sveikatos, nes mūsų žmonės daugiausia vyresni. Rinksimės 8 dienų poilsį, nes vien kelionei pirmyn ir atgal išsimeta dvi dienos, o jei dar kokia lietinga diena pasitaiko, tai laikas išvis sutrumpėja. Apsistoti ieškome tokios vietos, kad būtų patogi lokacija, kad nereikėtų vaikščioti didelių atstumų ir nebūtų labai brangu. Tad šiemet džiaugiamės atradę tokią vietą ir labai laukiame šios kelionės, nes pabuvus savaitę prie jūros, jaučiamės pailsėję ir atsigavę, pabendravę vieni su kitais.“ 

Kai kurių poilsiautojų kelionių maršrutai veda į poilsiavietę prie Zelvos ežero. Svarbu paminėti, kad pasibūti šiame gamtos kampelyje galima ne tik per poilsio rėmimo programą, bet ir individualiai. Daugumai neregių ir silpnaregių palankiausia ten vykti, kai yra organizuojamos poilsio pamainos. Jų metu suteikiamas maitinimas, pasirūpinama nuvežimu ir parvežimu, žmonės susitinka su bičiuliais iš kitų Lietuvos kraštų. Kaip pasakoja UAB „Liregus“ direktorius Leonas Kirkilovskis, žmonės noriai renkasi šią vietą, nes kasmet stengiamasi jiems pateikti kuo daugiau naujovių, patobulinti gyvenimo sąlygas, kad tik būtų jauku ir gera atostogauti. L. Kirkilovskis kalbėjo: „Ši poilsiavietė yra vienintelė išlikusi iš šešių, kadaise priklausiusių LASS. Ji statyta daugiau kaip prieš 45 metus, viskas buvo įrenginėjama taip, kaip leido to meto sąlygos, statyti skydiniai nameliai be pamatų tiesiai ant šaligatvinių plytelių, apie patogumus nebuvo nė kalbos, stovėjo medinė valgykla, o prieplaukoje, vietoje tramplyno, tarp nendrių tebuvo tik dviejų lentų lieptelis. Kai 1987 m. pradėjau dirbti įmonės vadovu, poilsiaviete teko pasirūpinti iš peties. Pastatėme dviaukščius namukus, įrengėme vandens gręžinį, kanalizacijos valymo įrengimus, todėl nameliuose atsirado sanitariniai mazgai, dušas, karštas vanduo, buvo pastatytas gyvenamasis namas su patogumais apsistoti šeimai, kuri prižiūri poilsiavietę sezono metu. Ėmėmės ir pačios teritorijos gražinimo darbų, aptvėrėme tvora, prie ežero pastatėme dvi prieplaukas, vienoje – tramplynas, kitoje – dviračiai. Viską sudėtinga būtų suminėti, nes tvarkymo darbai tęsiasi iki šiol, visuomet atsiranda ką patobulinti, įrengti naujovių dėl poilsio ir komforto kokybės.“ 

Šiandien poilsiavietėje yra 9 nameliai (tik keli be patogumų), kai kurie jų turi atskirus įėjimus, balkonus, virtuvėlę, TV. Prie kiekvieno namelio įrengtos laužavietės, kepsninės. Šiemet pasirūpinta ir geresniu ryšiu bei prieiga prie interneto. O mėgstantiems aktyvų laisvalaikį įrengtos krepšinio, tinklinio, aikštelės su minkšta danga, treniruokliais, šoudauno stalai neregiams, bilijardas. Kad poilsiavietėje neregiai galėtų lengviau orientuotis, padarytas vietovės maketas, iš kurio galima suprasti, kur koks takelis veda, pavaizduotas visas ežeras su įlankomis, medžiais. Taip žmogus gali susidaryti įspūdį, kokioje aplinkoje jis ilsisi. Taip pat poilsiavietėje ant pat ežero kranto yra pirtis, valgykla, veikianti pamainų metu. Tad jei dar neapsisprendėte, kur šią vasarą ilsėsitės ir miesto šurmulį norite iškeisti į gamtos ramybę, pateikiame detalesnę poilsiavietės „Zelva“ informaciją. 

• Pamainos: 

     Pirma pamaina – birželio 26–liepos 5 dienomis; 

     Antra pamaina – liepos 5–14 dienomis. 

• Organizuojamas nuvykimas ir parvykimas, kaina vienam žmogui 12 EUR. 

• LASS organizacijų dirbantiesiems, jų šeimos nariams, UAB „Liregus“ dirbantiesiems ir jų šeimos nariams, bei nedirbantiems žmonėms su regėjimo negalia paros kaina vienam žmogui yra: nameliai be patogumų: Nr. 4 ir 8 nameliai – 4 Eur. Nameliai su patogumais: Nr. 10 (pirmas aukštas) – 8 Eur, Nr. 10 (antras aukštas) – 7 Eur; Nr. 11 ir 12 – 8 Eur; Nr. 5 – 12 Eur; Nr. 6 ir 9 – 9 Eur; kompleksas – 14 Eur. 

• Taip pat žmonėms su regėjimo negalia organizuojamas maitinimas (pusryčiai, pietūs, vakarienė), už kiekvieną maitinimosi dieną kaina – 6 Eur. Lydintys asmenys ir artimieji savo lėšomis galės valgyti valgykloje. 

Kur beatostogautumėte, linkime turiningo ir sveikatingo poilsio! 

 

Nuotrauka. Nemažai mūsų vasarą poilsiauti traukia prie jūros, o dalis bendruomenės vasaros neįsivaizduoja be įprastos „Zelvos“ poilsiavietės erdvės / LASS archyvo nuotr. 

„Zelvos“ poilsiavietės nuotrauka. Žaliuojančios gamtos apsuptyje stovi dviejų aukštų erdvus medinis namas dvišlaičiu stogu. Akivaizdu, kad abu aukštai gyvenami, antrame aukšte sudėti masyvūs langai. Tiek vienoje, tiek kitoje namo pusėje įrengtos terasos. Pirmojo aukšto langai apkalti šviesesnės spalvos mediniais apvadais. Beveik palei visą namo plotį tęsiasi ilgas medinis suolas, aplink namą išklotos plytelės. Namas pažymėtas 9 numeriu. Jį supa gamtos ramybė, netoliese augantys aukšti medžiai. 


[Komentarai] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]