AKLIEJI DARBO RINKOJE

Regėjimo negalią turintys žmonės įsigyja pačias įvairiausias specialybes, dirba įvairius darbus. Jie gali būti geri žurnalistai, teisininkai, bibliotekininkai, vadybininkai, kultūrinio darbo organizatoriai. Yra žmonių, dirbančių žemės ūkyje, turinčių savo verslą, išmokusių amato (plačiau žr. www.euroblind.org). Šiame leidinyje plačiau apžvelgsime tris sritis, kuriose aklieji ir silpnaregiai gali sėkmingai dirbti tiek didžiuosiuose miestuose, tiek mažesniuose miesteliuose ar nedidelėse bendruomenėse.

MASAŽAS. Aklieji masažo paprastai mokosi dvejus ar trejus metus, įgyja teorinių ir praktinių žinių, išeina platų kitų medicinos disciplinų kursą. Tai jiems suteikia pranašumą prieš daugelį reginčiųjų masažuotojų, kurie dažniausiai masažo mokosi kelių mėnesių trukmės kursuose. Aklieji masažuotojai jau yra išsikovoję pripažinimą. Jie dirba poliklinikose, sanatorijose, turi įsteigę savo masažo kabinetus. Daug masažuotojų dirba socialinių paslaugų (dienos) centruose. Centrai, kuriuose dar nedirba aklasis ar silpnaregis masažuotojas, turėtų rimtai apsvarstyti tokią galimybę. Jie ne tik gali įsteigti naują darbo vietą neįgaliam žmogui, bet ir pradėti teikti reikalingą, kvalifikuotą paslaugą. Aklieji ir silpnaregiai masažuotojai gali sėkmingai dirbti rajonuose esančiose sveikatos priežiūros įstaigose, privačiuose masažo ar kosmetines paslaugas teikiančiuose salonuose.

SOCIALINIS DARBAS. Socialiniai darbuotojai dirba su senais, neįgaliais žmonėmis, kitomis, socialiai pažeidžiamomis gyventojų grupėmis. Patirtis parodė, kad žmonės, dar turintys regėjimo likutį, gali puikiai dirbti socialinį darbą, būti geri šios srities specialistai. Tokie socialiniai darbuotojai, gerai išmanydami regėjimo negalią, gali geriau ir greičiau suprasti kitą tokią pačią negalią turintį žmogų, rasti optimalius sprendimus, kaip jam padėti. Tačiau neįgalūs socialiniai darbuotojai nebūtinai turi dirbti su tokią pačią negalią turinčiais žmonėmis. Jie gali pasirūpinti ir kitais bendruomenės nariais, ypač mažose bendruomenėse, kuriose pakanka vieno ar dviejų socialinių darbuotojų.

DARBAS SU KOMPIUTERIU. Kompiuterinis raštingumas jau seniai yra tapęs bendrojo žmogaus raštingumo dalimi. Pats vienas, be kitų įgūdžių ar žinių, jis nesuteikia žmogui pranašumo konkuruojant darbo rinkoje. Tai suprasdami regėjimo negalią turintys žmonės, kaip ir regintieji, įsigyja paklausias specialybes, kelia kvalifikaciją. Tokiam žmogui įrengus specialią kompiuterizuotą darbo vietą, galima jam padėti įsitvirtinti darbo rinkoje ir kartu integruotis į visuomenę. Lietuvoje gyvenimas (taip pat ir darbo rinka) labai greitai keičiasi, todėl ne visada lengva tiksliai nuspėti, kokį darbą gali ar po kelerių metų galės atlikti regėjimo negalią turintis žmogus. Pavyzdžiui, jis gali valstybinėje įstaigoje ar privačioje įmonėje kompiuteriu priiminėti užsakymus, juos registruoti arba namuose rašyti rajono laikraščiui straipsnius. Kompiuteriai, informacinės technologijos suteikia įvairių galimybių - kokią jų kombinaciją ar derinį pasirinkti, nuspręsite tik jūs patys bendradarbiaudami su konkrečiu regėjimo negalią turinčiu žmogumi.