Ir kūnui, ir sielai
Autoriaus nuotrauka
Įkvepiantys tenisininkų startai
Alvydas Valenta, [email protected]
Parašas po straipsniu

Rugsėjo 20 dieną Varšuvoje baigėsi Europos aklųjų teniso čempionatas, tapęs istoriniu Lietuvos aklųjų teniso bendruomenei. Tai buvo pirmasis tarptautinis turnyras, kuriame dalyvavo net keturi Lietuvos tenisininkai: Oksana Dobrovolskaja (B1 kategorija – be regos), Povilas Krapikas (B1 kategorija – be regos), Karolis Verbliugevičius (B1 kategorija – be regos), Vilmantas Balčikonis (B4 kategorija – su regos likučiu). Visi jie ne tik susitiko su aukšto lygio varžovais, bet ir įgijo neįkainojamos patirties. Anot pačių sportininkų, ypatingos padėkos nusipelno treneris Aidas Danilovas, vadovavęs Lietuvos delegacijai ir palaikęs sportininkus viso čempionato metu. Svarbiausiu Lietuvos pasiekimu tapo K. Verbliugevičiaus iškovota trečioji vieta. Po įtemptos ir permainingos pusfinalio kovos Karolis nusileido Ispanijos atstovui Karlosui Arbosui (Carlos Arbos), tačiau mažajame finale įveikė Lenkijos tenisininką Slavomirą Tolaką-Ciševskį (Slawomir Tolak-Ciszewski) ir iškovojo bronzos medalį. 

Vos savaitei praėjus po Europos čempionato, K. Verbliugevičius ir jo treneris A. Danilovas dalyvavo pasaulio aklųjų teniso čempionate Italijoje, Linjano Sabjadoro mieste. Karolis ir vėl įrodė savo aukštą lygį, pakartojęs pernykštį pasiekimą – trečiąją vietą. Šių metų pasaulio čempionate Karolis sužaidė šešis mačus, iš jų pralaimėjo tik vieną – pusfinalyje. Šioje trijų setų kovoje jis nusileido argentiniečiui Gabrieliui Kaparosui (Gabriel Caparros), kuris vėliau tapo pasaulio čempionu finale įveikęs Japonijos atstovą Harufumį Šiozavą (Harufumi Shiozawa). Vis dėlto, mažajame finale Karolis triumfavo nugalėdamas jaunąjį Meksikos talentą Džonataną Janezą (Jonathan Yanez). 

Paklaustas apie savo dalyvavimą čempionate, Karolis džiaugėsi pasiektu rezultatu ir šiek tiek apgailestavo, kad vos per plauką nepateko į finalą. Savo darbą atliko nuovargis, didžiulis varžybų krūvis – po du mačus per dieną – ir beveik tris valandas trukęs ketvirtfinalis. 

Karolio treneris A. Danilovas pastebėjo, kad šių metų čempionatas Italijoje buvo aukštesnio lygio nei ankstesniais metais. Dalyvavo daugiau sportininkų, iš 22 šalių, o konkurencija tapo didesnė. „Esame patenkinti pasiektais rezultatais ir matome, kur dar galime patobulėti. Toliau treniruosimės ir sieksime dar geresnių rezultatų“, – sakė treneris. 

Paralimpietė O. Dobrovolskaja, paklausta, kas lengvesnis, mėtymo diskas ar teniso kamuoliukas, juokauja, kad kamuoliukas yra lengvesnis, minkštesnis ir greitesnis, tačiau diskas jos rankoje „jaučiasi“ patogiau nei teniso raketė. Teniso kamuoliuką ir raketę ji dar tik jaukinasi. Prasmingas sutapimas: Europos aklųjų teniso čempionate, kaip ir paralimpinėse žaidynėse Paryžiuje, O. Dobrovolskaja užėmė penktąją vietą. „Aklųjų tenise esu visiška naujokė, – sako Oksana. – Europos čempionatas Varšuvoje buvo savotiška avantiūra, bet nė kiek nesigailiu, buvo adrenalino, sportinio jaudulio, gerų emocijų.“ Oksana pasakoja, kad su trenere sutarusi, jog po paralimpinių žaidynių porą mėnesių ilsėsis aktyviai, tačiau darys, ką nori. Tad šitaip ir daro: žaidžia aklųjų tenisą, plaukioja baseine, skuba į šaudauno treniruotę... „Esu išbandžiusi įvairias sporto šakas, – sako Oksana. – Aklųjų tenisas reikalauja kitokios kūno judesių koordinacijos, kitokios jutimų (klausos, regos, kas dar turi jos likutį) ir judesių sąveikos. Žaidžiant aklųjų stalo tenisą – šaudauną – stovima prie žaidimo stalo ir beveik nejudama, aklųjų tenise judama po visą aikštelę. Žaidėjas pats orientuojasi, pats priima sprendimus.“ 

„Pirmasis mano susitikimas su aklųjų tenisu įvyko tada, kai Karolis šią sporto šaką tik pradėjo populiarinti Lietuvoje, – prisimena kaunietis P. Krapikas. – Dalyvavau Vilniuje vykusioje parodomojoje treniruotėje. Iškart patraukė. Pradėjome treniruotis Kaune. Nekėlėme sau tikslo tapti profesionalais, siekti rezultatų, tiesiog prasmingas aktyvus laisvalaikio leidimo būdas! Prieš trejus metus dalyvavau Lenkijoje vykusiame draugiškame turnyre: daugiau sužinojome, kaip į šį žaidimą žiūrima kitose šalyse, koks yra jų žaidėjų lygis. Motyvacija treniruotis sustiprėjo, o šiemet Karolis pasiūlė dalyvauti Europos čempionate. Buvo įdomu išmėginti, kaip galiu realizuoti treniruotėse įgytus įgūdžius, susitvarkyti su jauduliu. Teko pakovoti su pirmąja pasaulio aklųjų teniso rakete, žaidimo pradžioje pirmavau, nors mačą pralaimėjau, tačiau vis tiek geros emocijos, geri įspūdžiai!“ 

Kaip ir Oksana, Povilas irgi daug sportuoja, yra išbandęs ne vieną sporto šaką. Jo teigimu, aklųjų teniso žaidėjas turi ugdyti ne tik fizinius įgūdžius, ištvermę – reikia nuolat bėgioti, daryti įtupstus, bet ir lavinti orientaciją, pasitikėti savimi. Aikštelė didelė, neregys joje juda vienas, jeigu blogai orientuosis, nepasitikės savimi, žaisti bus sunku. Priešingai nei kultivuojant plaukimą ar lengvąją atletiką, aklųjų tenisui neturi lemiamos įtakos žaidėjo amžius, jo fizinis pasirengimas. Kaip ir bet kuriame kitame sporte šie dalykai yra svarbūs, bet ne svarbiausi. Žaisti gali jauni, vyresni, vyrai, moterys – jeigu nenori siekti rezultatų, tada smagiai praleisti laiką. 

Tik praėjusį pavasarį startavęs, aklųjų tenisas Lietuvoje iškart įgijo gerbėjų. Raketės draugai sveikina Karolį ir Aidą su puikiais rezultatais Europos ir pasaulio čempionatuose, dėkoja visiems, kas palaiko ir remia šią sporto šaką. Susidomėjusiems – čempionatų nuotraukos ir vaizdo įrašai paskelbti feisbuko profilyje „Blind Tennis Lietuva“. 

 

Nuotrauka: Net keturi tenisininkai iš Lietuvos sėkmingai rungėsi Europos aklųjų teniso čempionate Varšuvoje. Nuotraukoje (iš kairės): V. Balčikonis, P. Krapikas, O. Dobrovolskaja, K. Verbliugevičius ir jo treneris A. Danilovas / „Blind Tennis Lietuva“ archyvo nuotr. 

Lietuvos tenisininkų ir trenerio nuotrauka. Šviesioje sporto salėje priešais teniso tinklą vienas šalia kito pozuoja įvairias sportines aprangas vilkintys V. Balčikonis, P. Krapikas, O. Dobrovolskaja, K. Verbliugevičius ir A. Danilovas. Jie laiko Lietuvos vėliavą, dengiančią visų, išskyrus Vilmanto, apatinę kūno dalį nuo juosmens iki sportbačių. Kairėje stovintis Vilmantas yra kiek pakreipęs pliką galvą dešiniuoju profiliu ir linksmai šypsosi praviromis lūpomis. Dešiniau esantis šviesiaplaukis Povilas yra šiek tiek pasukęs galvą dešiniuoju profiliu ir santūriai šypsosi. Viduryje pozuojanti Oksana entuziastingai šypsosi kiek pakėlusi galvą už nugaros surištais plaukais. Šalia praviromis lūpomis kreivai šypsosi tamsiaplaukis, viršugalvyje kiek praplikęs Karolis. Jį per petį yra apglėbęs šiltai besišypsantis tamsiaplaukis Aidas. Už grupelės ant tamsių grindų šviesiomis linijomis pažymėtos teniso korto ribos, jame stoviniuoja vyras ir moteris. Tolėliau priešais sieną yra tamsios užuolaidos, virš kurių įrengtas balkonas su skaidriomis pertvaromis. Nuotraukoje justi smagi Lietuvos tenisininkų ir trenerio nuotaika bei optimizmas. 

[Komentarai] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]