Pro plyšinę lempą
Autoriaus nuotrauka
Kuo svorio metimas susijęs su akių sveikata?
Aistė Varoniukaitė, [email protected], LSMUL Kauno klinikų Akių ligų klinikos gydytoja oftalmologė
Parašas po straipsniu

Turbūt niekada nesusimąstėte, kad mūsų kūno svorio korekcija gali turėti ryšį su akių sveikata? Įprastai šis ryšys nėra tiesioginis ir plačiai diskutuojamas. Vis tik šių metų liepos mėnesį populiariojoje žiniasklaidoje paplito informacija apie semaglutidą, visuomenėje dar žinomą pavadinimu „Ozempic“, jo poveikį efektyviai gydyti nutukimą, o taip pat galimus nepageidaujamus su rega susijusius simptomus. Todėl įdomu išsiaiškinti plačiau, kuo svorio metimas gali būti pavojingas akių sveikatai. 

 

Vitaminas A 

 

Vitamino A trūkumas gali sukelti net kelis su akių sveikata susijusius simptomus. Keli pagrindiniai: kseroftalmija ir niktalopija. Sudėtingai skambantys terminai nurodo gana paprastus simptomus. Kseroftalmija – vitamino A trūkumo sukeltas sausų akių sindromas. Niktalopija – naktinis aklumas arba vištakumas, kai dėl žymaus vitamino A trūkumo sunkiau matyti prietemoje ar naktį, sunkiau prisitaikyti prie kintančio apšvietimo (tamsinė adaptacija). 

Vitamino A trūkumas minėtas jau senovės Egipto papirusuose. Tiesa, tuomet gydymo metodai buvo gana egzotiški ir naktiniu aklumu besiskundžiančius pacientus gydė keptos avies ar ožkos kepenų „sultimis“ – išspaustais lašais. Moksliškesnį klinikinį aprašą vitamino A trūkumas įgavo XVIII–XIX amžiuje, taip pat šiai informacijai pagrįsti pasitarnavo kelios epidemijos, ypač našlaičių prieglaudose, tarp tarnų, vergų ir kitų pažeidžiamų alkio kamuojamų žmonių grupių. Dėl žymaus vitamino A trūkumo dažnai pasireiškė naktinio aklumo ir sausų akių sindromo simptomai, ragenos plonėjimo atvejai, dėl kurių dalis žmonių, ir ypač vaikų, apako. XX amžiuje vitaminų trūkumo problema niekur nedingo, ypač karų metais, tačiau pradėti visų vitaminų klinikiniai tyrimai, atsirado „vitaminų doktrina“, plačiau studijuota gyvenimo sąlygų įtaka ir mitybos ypatumai. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, vitamino A trūkumas ir šiais laikais išlieka problema ir išvengtina aklumo priežastimi besivystančiose šalyse dėl prastos mitybos ir kepenų nepakankamumo. 

 

Kuo vitaminas A susijęs su svorio metimu? 

 

XX amžiaus pabaigoje apie vitamino A įtaką pradėta kalbėti ne tik minint nepakankamos mitybos ar alkio kamuojamas rizikos grupes, tačiau priešingai. Išsivysčiusiose šalyse daugėjant nutukimo atvejų, lemiančių didėjantį ligotumą ir mirštamumą, ir populiarėjant bariatrinei (svorio mažinimo) chirurgijai, pradėta akcentuoti vitaminų svarba. Šiuolaikinė bariatrinė chirurgija susideda iš keleto skirtingų galimų operacijų tipų. Vis tik po tokių operacijų pablogėja vitaminų ir mineralų pasisavinimas organizme, taip pat sumažėja apetitas ir mažiau suvartojama ne tik didelio kaloringumo maisto produktų, tačiau ir vaisių, daržovių – natūralių vitaminų šaltinių. Apskaičiuota, kad po tokių operacijų net iki 66 procentų visų pacientų pasireiškia vitamino A trūkumas ir iki 10 procentų šis trūkumas lemia klinikinius simptomus. Todėl dabar įprastai po bariatrinių operacijų rekomenduojamas dietologo sekimas, visavertės mitybos užtikrinimas ir vitamino A papildų naudojimas. 

 

Kodėl išpopuliarėjo semaglutidas? 

 

Semaglutidas – 2 tipo cukriniam diabetui gydyti sukurtas vaistas. Ir nors su vitaminu A neturi nieko bendro ir pirmiausia skirtas glikemijai mažinti ir cukriniam diabetui gydyti, vėliau patvirtintas ir nutukimui gydyti dėl savo šalutinio poveikio mažinant apetitą ir taip sėkmingai koreguojant kūno svorį. Populiariausiai žinomas kaip „Ozempic“, rečiau kaip „Wegovy“ ir „Rybelsus“ pavadinimais. Tarp šių pavadinimų skirtumas tame, kad yra skirtinga semgalutido dozė ir skirtinga indikacija. Deja, vaistas visuomenėje išpopuliarėjo ne dėl savo pagrindinės indikacijos – cukrinio diabeto gydymo, o kaip efektyvi priemonė svoriui mažinti. Populiariojoje spaudoje, socialiniuose tinkluose neretai linksniuojamas kaip turtingų įžymių žmonių greito svorio metimo priežastis, dėl ko vaisto paklausa viršija pasiūlą ir net buvo vaisto tiekimo sutrikimų tiems, kam jis reikalingas dėl pagrindinės indikacijos – 2 tipo cukriniam diabetui gydyti. 

 

Semaglutidas ir regos problemos 

 

Žinoma, nėra nė vieno „stebuklingo“ vaisto be šalutinių reiškinių. Semaglutidas siejamas su nepageidaujamais virškinamojo trakto reiškiniais, dehidratacija, nuovargiu, plaukų slinkimu, miego sutrikimais. Neseniai prie visų šių šalutinių reiškinių aprašyti keli su akimis susiję nepageidaujami simptomai, kaip neryškus matymas ar diabetinės retinopatijos pablogėjimas. Iki šiol tikslios priežastys ir mechanizmai nėra aiškūs ir šie nepageidaujami poveikiai pasireiškia labai retai. 

Aprašytas semaglutido ryšys su nearteritine priekine išemine optikopatija. Ši liga labai reta, tačiau pasireiškia staigiu, neskausmingu, negrįžtamu vienos akies regėjimo praradimu ir net aklumu. Neseniai atliktos studijos duomenimis, ši liga pasireiškė beveik 9 procentams semaglutidą diabeto gydymui vartojančių pacientų ir tik beveik 2 procentams naudojantiems kitus vaistus diabetui gydyti. Vėlgi, tikslus mechanizmas, kodėl taip yra, išlieka neaiškus ir tai tik pirmieji nedidelės imties duomenys. Iki 2027 metų vasario mėnesio planuojamas didesnės apimties klinikinis tyrimas FOCUS, kuris tyrinės semaglutido ryšį su akių patologija detaliau. 

Naudojant semaglutidą tiek 2 tipo cukriniam diabetui, tiek nutukimui gydyti, išsigąsti šių retų nepageidaujamų reiškinių nereikėtų, tačiau tikslinga aptarti galimas rizikas su endokrinologu. Nesant matymo pablogėjimo rekomenduojama gydymą tęsti kaip įprastai, tačiau staigiau pablogėjus matymui nedelsiant kreiptis į akių gydytoją ir informuoti apie naudojamus vaistus. 

 

Nuotrauka. Klinikiniais tyrimais siekiama nustatyti kai kurių medikamentų ir akių patologijų ryšį / www.pixabay.com nuotr. 

Nuotraukoje netvarkingai sukrautos viena kitą dengiančios lizdinės vaistų plokštelės. Daugelis jų yra šviesios ir blizgios, su smulkia paviršiaus tekstūra ir skaidriais tablečių lizdais, o kelios – šviesios, lygiu paviršiumi ir su matiniais lizdais. Tabletės yra įvairių formų, spalvų ir dydžių: apvalios, ovalios ir pailgos, plokščiu ir užapvalintu paviršiumi, šviesios ir tamsios, smulkios ir stambios. 

[Komentarai] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]