Viršelio istorija
Medijų rėmimo fondo logotipas
Apie supratingumo vertę
 

Nebūtina vykti į tolimas šalis, kad numalšintume kelionių troškulį, pailsėtume ar įgytume naujų žinių. Daugelis laisvesnę vasaros dieną iš naujo atrandate savo miesto, rajono ar regiono apylinkes, dažniausiai ne vieni, o bendraudami su bičiuliais, artimaisiais. Smagios vasaros akimirkos ateina pačios, kaip ir sustabdytoje viršelio nuotraukoje grupelei neregių, linksmai tyrinėjančių Vilnių. Tam tereikia noro, pasiryžimo, drąsos, o kartais – nedidelės pagalbos. 

Bet mes dar mokomės ir mokome dažniau pagalvoti apie kitą. Juk užtektų žmogiško jautrumo, supratingumo – iš mūsų visų ir valdininkų kabinetuose, kad tokių apklausų, kai kone kas antras neregys ar silpnaregis prisipažįsta neišeinantis iš namų be aplinkinių pagalbos, tiesiog nebūtų. Tereikia gyventi ir dirbti gerbiant kiekvieno žmogaus vertę. 

 

Viršelyje – (iš kairės) Alvydas Valenta, Vytautas ir Paulius Lėveriai, Hermis Kasperavičius (centre priekyje) ekskursijoje Vilniuje / Juozo Daunaravičiaus nuotr. 

Apvali rugpjūčio mėnesio žurnalo „Mūsų žodis“ viršelio nuotrauka, kurioje saulėtą dieną prie geriamojo vandens fontano susibūrę juokiasi A. Valenta, V. ir P. Lėveriai bei H. Kasperavičius. Nuotraukos centre iš kairės užfiksuotas virš juodo fontano dubens palinkęs Hermis, vilkintis raudonus marškinėlius, juodas kelnes, užsidėjęs tamsiai mėlyną kuprinę. Jaunas vyras kairiąja ranka liečia fontano stulpą, o dešiniąją laiko delnu žemyn virš fontano, lyg saugotųsi nuo vandens ar ketintų nusivalyti veidą. Jo plaukai šviesūs, trumpai kirpti, o lūpos įraudusios, tarsi paryškintos. Hermiui juokiantis ties kairiosios akies krašteliu yra susimetusi juoko raukšlelė. Kairėje nuotraukos pusėje stovi dešiniuoju profiliu kiek pasisukęs Alvydas, vilkintis salotų žalumo marškinius, tarsi pritaškuotais tamsiais brailio rašto rašmenimis, šviesiai pilką švarką tamsesniais vertikaliais ir horizontaliais dryžiais bei pilkas kelnes. Vyresnio amžiaus vyras yra užsidėjęs juodą kuprinę ir rankose priešais save laiko sulankstytą baltąją lazdelę. Jo plaukai tamsiai pilki, vietomis šviesiai žilstelėję. Veidas šiltai šypsosi kiek praverta burna, aplink primerktas akis yra kelios juoko raukšlelės „žąsų kojelės“. Jam iš dešinės kiek už nugaros stovi Vytautas, apsirengęs baltais marškinėliais ir juodais šortais, užsidėjęs apvalius akinius plonais juodais rėmeliais ir juodą kuprinę. Jo tamsiai rudi plaukai trumpai kirpti, veidas pailgas, pasmakrė apžėlusi trumpa barzdele. Vytautas plačiai šypsosi žvelgdamas į Hermio pusę. Per žingsnį atgal nuo Vytauto dešinėje nuotraukos pusėje stovi Paulius, vilkintis juodus marškinėlius su smulkiu baltu užrašu kairėje krūtinės pusėje ir ant pečių užsimetęs juodą kuprinę. Jo plaukai taip pat trumpai kirpti, tačiau kirpčiukai kiek ilgesni, o šonai kiek trumpesni nei Vytauto. Jo pasmakrė apžėlusi barzdele, o linksmai primerktos akys yra už apvalių akinių kiek storesniais juodais rėmeliais. Paulius juokiasi praviromis lūpomis. Už vyrų tęsiasi grįstas takas, kurio pakraštyje žaliuoja medžiai, aukšti krūmai ir žolė. Nuotraukoje justi puiki nuotaika ir galima nuspėti, kad ekskursija buvo kupina gerų emocijų ir netikėtų atradimų. 

REALUS VAIZDAS. Viršelio nuotrauka didesne amplitude, dabar ji – stačiakampė. Šonuose matyti kiek daugiau augmenijos, bet apačioje nebelieka fontano stulpo. 

PROTANOPIJA. Tas pats vaizdas pateiktas ne toks spalvotas kaip realus. Jis neatrodo visiškai juodai baltas, tačiau gana stipriai išblanksta ir įgauna rudą atspalvį. 

GLAUKOMA. Nuotraukos centras vis dar ryškus, spalvos nepakitusios, tačiau nuo centro į šonus vaizdas po truputį blanksta, kol galiausiai kampuose visai užtemsta. Kairėje uždengiamos Alvydo kojos, dešinysis žastas, petys ir viršugalvis, taip pat pridengiama dalis augmenijos nuotraukos viršuje. 

DIABETINĖ RETINOPATIJA. Šiame pavyzdyje visiškai aptemdytas nuotraukos kairysis apatinis kampas, dėl to pridengiamos Alvydo kojos ir beveik visas fontanas, o likusioje nuotraukoje vaizdą taip pat protarpiais uždengia nedidelės tamsios dėmės. 

KATARAKTA. Šiuo atveju visas vaizdas toks pat kaip realus, tik visiškai susiliejęs, dėl to smulkesnės detalės nėra įžiūrimos. 

TINKLAINĖS ATŠOKA. Šiame pavyzdyje apatinėje nuotraukos dalyje įstrižai uždengiama apatinė vaizdo dalis, todėl neįžiūrimos Alvydo kojos, fontanas ir Hermio kūnas nuo kairiojo peties. 

AMŽINĖ GELTONOSIOS DĖMĖS DEGENERACIJA. Regėjimo plotis ir spalvos nepakitę, tačiau pats vaizdinio centras – nematomas. Uždengta Hermio galva ir kairė ranka bei Vytautas nuo akių iki juosmens. 

PIGMENTINIS RETINITAS. Šiame pavyzdyje įžiūrimas tik pats nuotraukos centras, kuris yra ovalo formos – galima įžvelgti tik Hermio galvą nuo viršugalvio iki lūpų, Vytauto krūtinę ir Alvydo kairįjį petį. 

[Komentarai] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]