Ir kūnui, ir sielai

Autoriaus nuotraukaAlvydas Valenta, [email protected]

TAVO BALSAS – TAU IR MUMS


 

Visokie lyginimai ir palyginimai – slidus reikalas. Kažkam gali atrodyti vienaip, kažkam – kitaip, tačiau man viena bičiulių trijulė primena pačius tikriausius „Tris muškietininkus“. Nesvarbu, kad iš tikrųjų tų muškietininkų buvo ne trys, o keturi, kad muškietininkų laikais nebuvo radijo ir interneto. Užtat buvo jaunystė, polėkis, noras veikti, tikėjimas savo jėgomis ir pasitikėjimas šalia esančiais draugais! Buvo ir naujienų, būdų joms perduoti. Galimybės, naujienų sklidimo greitis labai skyrėsi, tačiau žmogaus noras patirti, sužinoti, įveikti laiką ir erdvę – nepasikeitė. Na, o kam palyginimas su „Trimis muškietininkais“ atrodo itin nevykęs, tada tegu būna E. M. Remarko „Trys draugai“! 

Šių metų viduryje dviem neregiams – Aleksui Konovui ir Regimantui Ratkevičiui – kilo sumanymas įkurti aklųjų ir silpnaregių interneto radijo stotį. Abu jau turėjo tokiais atvejais reikalingos darbo su garso įrašais patirties, radiotechnikos ir informacinių technologijų žinių. Netrukus prie jų prisijungė ir trečiasis – Vidas Mekionis. Stotis, pavadinimu „Tavo balsas“, transliacijas pradėjo šių metų rugsėjo 9 dieną. Vyresni žurnalo skaitytojai galbūt prisimins, kad prieš keliolika metų tokia radijo stotis jau veikė. Taip, 2006 m. savo transliacijas iš Kauno pradėjo aklųjų ir silpnaregių radijas „Tavo balsas“, tačiau maždaug po trejų su puse metų ši stotis buvo priversta užsidaryti. Tuomet prie „Tavo balso“ stovėjęs kaunietis Artūras Lenkšas prisimena: „Buvome visai neblogai įsibėgėję, tačiau nesulaukėme palaikymo ir supratimo. Gaila įdėto darbo, pastangų, bet teko užsidaryti.“ 

„Bendraujant su Artūru netikėtai paaiškėjo, kad jis turi išsaugojęs „Tavo balso“ šaukinius, – pasakoja Regimantas, – mudviem su Aleksu kilo sumanymas atgaivinti šią radijo stotį. Tiksliau sakant, įkurti naują, paliekant senąjį pavadinimą. Pakvietėme prisidėti „Regovitus“ radijo laidų vedėją V. Mekionį.“ Taip ši trijulė – Aleksas Klaipėdoje, Regimantas Šiauliuose, Vidas Panevėžyje – pradėjo darbą. Tačiau šiuolaikiniame pasaulyje atstumai nedaug reiškia. Kaip minėta, „Tavo balsą“ galime girdėti nuo rugsėjo 9 dienos. Internete stotis pasiekiama adresu www.tavobalsas.fm, išmaniajame įrenginyje – iš „Google Play“ parduotuvės parsisiuntus nemokamą to paties pavadinimo programėlę (reikia įvesti visą pavadinimą – tavobalsas.fm). Kam patogiau, galima parsisiųsti ir iš stoties interneto puslapio. Stotis veikia visą parą. Pirmadieniais–penktadieniais nuo 10.00 iki 15.00 val. – tiesioginis eteris, po 15.00 val. iki kitos dienos ryto ir savaitgaliais transliuojama muzika iš stoties kompiuterio. 

 

Su radiju nuo vaikystės 

 

15 metų vedęs „Regovitus“ radijo laidas, dabar nuolatinis „Tavo balso“ laidų vedėjas V. Mekionis prisimena: „Su radiju nesiskiriu nuo vaikystės. Būdamas keturiolikos metų, pradėjau vesti mokyklos diskotekas. Kaip ir daugelis bendraamžių, lankiau įvairius būrelius – chorą, dramą, dziudo, golbolą, bet niekas neprilipo, tik diskotekos, radijas. Naktimis įsirašinėdavau albumus, svajojau apie savo radijo laidą.“ 

1995 m. Panevėžyje pradėjo veikti „Aukštaitijos radijas“. Vidas iš pradžių jo tik klausydavo, dalyvaudavo konkursuose, laimėdavo prizus. Vėliau susipažino su keliais šios radijo stoties vedėjais, pradėjo su ja bendradarbiauti. Iki šiol prisimena, kaip pati radijo stoties vadovė mokė taisyklingos tarties, kitų radijo laidų vedėjui reikalingų dalykų. „Aukštaitijos radijuje“ V. Mekionis dirbo apie metus. „Tuo metu Panevėžyje atsirado dar viena radijo stotis, prasidėjo konkurencija. Stotis ėmė patirti sunkumų. Kitas neregys Arvydas Markevičius, dirbęs įmonės „Regovitus“ vietos radijuje, pakvietė bendradarbiauti ir mane. Kelerius metus darbavomės drauge“, – pasakoja Vidas. 2008-aisiais įmonė bankrutavo, kas bus su vietos radiju? 2009 m. buvęs įmonės radijas tapo savarankišku „Regovitus“ radiju ir gyvavo 15 metų. Ne paslaptis, šie metai „Regovitus“ nebuvo lengvi – pradėta abejoti jo reikalingumu... „Aleksas ir Regimantas pakvietė bendradarbiauti kuriant naują radijo stotį, – pasakoja Vidas, – neilgai galvojęs sutikau. Štai jau trys mėnesiai dirbame kartu. Aš vedu laidas, bendrauju su klausytojais tiesioginiame eteryje, Regimantas atsakingas už techninę dalį, Aleksas taip pat rūpinasi technine dalimi, bet labiau susijusia su garsu, o taip pat turi laidą tiesioginiame eteryje.“ Apie savo pomėgį radijo technikai, garso įrašų kolekcijas šiltai kalba ir kiti trijulės dalyviai. 

 

Aklųjų ir silpnaregių radijo stotis 

 

Tuo metu, kai bendravome, ant R. Ratkevičiaus stalo stovėjo neseniai įsigytas trumpųjų bangų radijo siųstuvas. Tema apie neregius trumpabangininkus nusipelno atskiro pasakojimo, tad prie jos ilgiau neapsistosime. „Visa, kas susiję su radiju, radijo bangų sklidimu, domino jau vaikystėje, – prisimena Regimantas. – Kaime, kur gyvenome, pasistatydavau ant palangės radijo imtuvą ar „Šilelį“ (televizorių), iškeldavau anteną ir bandydavau gaudyti įvairias stotis. Jau tada pastebėjau, kad vienaip bangos sklinda dieną, kitaip – vakare, vienaip giedru, kitaip blogu oru.“ 

Regimantas iki šiol klausosi daug radijo stočių, tarp jų ir aklųjų. „Rusijos, Jungtinės Karalystės, Amerikos, Australijos aklieji turi savo radiją, transliuoja muziką, įvairią regėjimo negalią turintiems žmonėms aktualią informaciją, kodėl ko nors panašaus negalėtų turėti Lietuvos aklieji?“ – svarsto jis. 

Šitaip „Tavo balsas“ tapo ne šiaip dar viena interneto radijo stotimi, bet aklųjų ir silpnaregių radiju. „Stengiamės pateikti kuo daugiau informacijos iš LASS gyvenimo, kalbiname žmones, nuolat apžvelgiame naujas Lietuvos audiosensorinės bibliotekos išleidžiamas knygas, laukiame skelbimų“, – pasakoja V. Mekionis. 

A. Konovas pripažįsta: kol kas informacijos apie aklųjų gyvenimą radijo stotyje mažiau, nei norėtųsi. Ypač pasyviai skelbiama informacija iš LASS filialų. Ne tai, kas vyks, bet kas jau įvyko. „Mūsų skelbimų skiltis beveik tuščia, nėra aktualios informacijos, kurią galėtume transliuoti. Tas informacijos „badas“ susisieja ir su pačių filialų veikla. Dažnai girdime: žmonės neaktyvūs, nesusirenka į renginius, o kaip susirinks, pradės domėtis, jeigu orientuojamasi ne į ateitį, o į praeitį?“ 

Aklųjų radijas ateityje nesunkiai galėtų tapti visų neįgaliųjų radiju – tokių planų irgi yra. „Ieškome kontaktų su kitomis neįgaliųjų organizacijomis, pavyzdžiui, Lietuvos negalios organizacijų forumu. Galime transliuoti ir jų informaciją, bet irgi kol kas tik pradžia. Reikia laiko įsivažiuoti“, – svarsto A. Konovas. 

Radijo stočių pilnas eteris, pilnas internetas – kuo „Tavo balsas“ iš jų išsiskiria? „Grojame nemažai lietuviškos muzikos. Skaitmeniname iš plokštelių, garso kasečių, kalbiname atlikėjus. Klausytojai gali išgirsti jų balsus, mintis, – pasakoja V. Mekionis. – Didelė dalis „Tavo balso“ klausytojų atėjo iš „Regovitus“ radijo, taip pat aklieji ir silpnaregiai iš kitų miestų ar rajonų. Nuolat atsiranda naujų, tarp jų – lietuvių, gyvenančių kitose šalyse.“ 

„Gavome net priekaištų, kad per daug dėmesio skiriame senai ir per mažai naujos muzikos, – neslepia A. Konovas. – Senos muzikos šiek tiek pamažinome, naujos padauginome, bet imant apskritai, stengiamės groti tai, ko jau negroja kiti – praėjusio amžiaus 8-ojo, 9-ojo dešimtmečių muziką. Visi trys muzika domimės jau keliolika metų, turime sukaupę nemažas asmenines kolekcijas, todėl tai nėra itin sunku.“ 

 

Iki šiol domina naujovės 

 

Visi trys radijo stoties įkūrėjai – jauni gabūs žmonės, nuolat sekantys informatikos, skaitmeninio pasaulio naujoves, patys jas išbandantys, testuojantys, kas ir kiek tinka neregiams. Antai R. Ratkevičius buvo vienas pirmųjų Lietuvos neregių, dar 2012 m. įsigijęs liečiamąjį telefoną. Įvairių įrenginių, programų testavimas – vienas mėgstamiausių jo užsiėmimų iki šiol. 

„Įkurti radijo stotį, ją administruoti, susipirkti visą reikalingą aparatūrą kainuoja nemažus pinigus, – sako A. Konovas. – Mums daug investicijų nereikėjo vien todėl, kad visi šioje srityje esame kažką dirbę ir didelę dalį reikalingos technikos jau turėjome. Daug ką pasidaryti mokame patys. Jeigu nemokėtume, kainuotų didelius pinigus.“ 

„Tavo balso“ kūrėjai ateityje, ieškodami finansavimo, ketina rašyti projektus įvairiems medijų rėmimo fondams, transliuoti daugiau reklamos. Šiemet projektų pateikti jau nesuspėjo, A. Konovo nuomone, gal ir gerai: „Kitais metais būsime įsibėgėję, geriau žinosime, kas esame, ko norime ir solidžiau atrodysime. Radijo stočiai „įsivažiuoti“ reikia apie metų. Procesai nevyksta taip greitai, kaip norėtųsi, tačiau uždirbti tiek, kad stotis išsilaikytų pati save, įmanoma.“ 

Artėjant Šv. Kalėdoms į „Tavo balsą“, kaip ir į kitas radijo stotis, nuolat užsuka Kalėdų Senelis: vyksta konkursai, galima laimėti prizų. Naujoji radijo stotis pamažu atranda ne tik savo klausytojų, bet ir rėmėjų. Būtų labai gražu, jeigu ji taptų tikru Lietuvos aklųjų ir silpnaregių radiju: sulauktų dėmesio ir palaikymo tiek iš LASS struktūrų, tiek iš įvairaus amžiaus, įvairią gyvenimišką patirtį turinčių šios ir kitų negalių žmonių. Savo ruožtu stoties kūrėjams, laidų ir muzikinio turinio rengėjams galbūt reikėtų pasitelkti daugiau savo sričių profesionalų ar ekspertų, peržiūrėti muzikos turinį. Nieko neturime nei prieš Mią, nei prieš Bunkę – Lietuvos poppasaulio ikonos, tačiau vyresniems ar kitokio skonio klausytojams norėtųsi išgirsti ir klasikinio roko, bliuzo ar džiazo pakraipos kūrinių, rasti kokią svarbesnę pasaulio muzikos naujieną ar sukaktį. Tiktai patarėjų ir vertintojų visada daugiau nei apstu, todėl, ką groti ir ką kalbėti, galų gale nuspręs patys stoties kūrėjai. 

 

Paklausyti radijo stoties „Tavo balsas“ galima ir nuskenavus paspaudus nuorodą. 


[Komentarai] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]