Viršelio istorija

 

Apie tikrą skonį

 

Jau visai greitai Danguolės ir Edmundo Butkų sodo šiltnamyje netoli Vilniaus pražys pomidorai. Ir ko jiems laukti, kai lysvių šeimininkai aplink paaugusius sodinukus tūpinėja per visas išeigines, neretai užlekia ir po darbo. Nuo to laiko, kai prieš beveik dešimtmetį ilgėdamasi "žemės kapstymo" pora nusprendė pasidovanoti lopinėlį, nebuvo dienos, kad tuo nepasidžiaugtų: sodas jiems ir poilsis, ir malonumas, ir savotiška meditacija. 

Danguolė vyrą juokdamasi vadina Mičiurinu ir prisipažįsta, kad žemės reikalai ne jos, o daugiau – Edmundo aistra, prijaukinusi įnoringiausias iš svetur atsisiųstas sėklas, skatinanti meistrauti, domėtis naujovėmis, net tam tikra alchemija. Butkai vietoj trąšų raugia dilgeles, užtat sveikai sunokę pomidorai siuntų dėžutėse yra keliavę net į svečias šalis, pas ten gyvenančius vaikus. Tik natūralią sodininkystę pripažįstantys sutuoktiniai neįsileidžia šiuolaikinių hibridinių pomidorų veislių – sako, tokių skonis netikras... O juk tą – tikrą – skonį atpažįstame visi! Jis būtinai pripildytas meilės. 

Nuotrauka: Viršelyje D. ir E. Butkai / D. Liubamirskaitės nuotr. 

 

Apvali gegužės mėnesio žurnalo viršelio "Mūsų žodis" nuotrauka. Joje – besišypsanti vidutinio ar kiek vyresnio amžiaus pora. Moteris ir vyras pozuoja lauke, prie žydinčių medžių. Kairėje nuotraukos pusėje iš arti matoma medžio šaka. Už jos, nugara atsirėmusi į medžio kamieną, stovi nuoširdžiai besišypsanti moteris. Skaitytojui ji matoma iš dešiniojo profilio. Jos plaukai šviesūs, trumpi. Moteris vilki palaidinę trumpomis rankovėmis. Šalia jos, atsisukęs į skaitytoją, stovi aukštas vyras. Jis prisimerkęs, trumpų žilų plaukų, nuoširdžiai šypsosi. Vyras vilki šviesius dryžuotus marškinėlius trumpomis rankovėmis. Vyras ir moteris spinduliuoja laime ir pavasariniu džiugesiu. 

 

REALUS VAIZDAS. Viršelio nuotrauka matoma didesne amplitude, dabar ji – stačiakampė. Didesnė amplitudė leidžia pamatyti daugiau žydinčių medžių žiedų, bei tolumoje, už besišypsančių žmonių, žaliuojančius kitus medžius ir krūmus. 

PROTANOPIJA. Matomas vaizdas nei kiek nesikeičia nuo realaus vaizdo, tačiau spalvinė gama susiaurėja. Tą patį vaizdą matome ne tokį spalvotą kaip realų. Jis neatrodo visiškai juodai baltas, tačiau gana stipriai išblanksta. 

GLAUKOMA. Dėl padidėjusio spaudimo akies viduje siaurėja akiplotis. Ta pati nuotrauka matoma ne visu dydžiu. Nuotraukos centras vis dar ryškus, spalvos nepakitusios, tačiau nuo centro į šonus vaizdas po truputį blanksta, kol galiausiai nuotraukose kampuose vaizdas visai nematomas. Kairėje nuotraukos pusėje esančios didžiulės medžio šakos beveik nebesimato, tačiau pats nuotraukos centras vis dar ryškus. 

DIABETINĖ RETINOPATIJA. Tai akies tinklainės kraujagyslių pažeidimas, dėl kurio vaizdas matomas su didesnio ar mažesnio dydžio dėmėmis. Vaizdo akiplotis nepakitęs, spalvos taip pat, tačiau vaizdą vietomis temdo dėmės. Šiame pavyzdyje visiškai aptemdytas nuotraukos kairysis apatinis kampas, dėl to nematoma dalis medžio šakos, o visoje likusios nuotraukos dalyje vaizdą protarpiais uždengia tamsios dėmės. 

KATARAKTA. Tai akies lęšiuko drumstėjimas. Sergantys šia liga tą patį vaizdą mato tokiu pačiu pločiu, realiomis spalvomis, tačiau visiškai blankiai, tarsi visas vaizdas būtų stipriai susiliejęs. Šiuo atveju, visas matomas vaizdas toks pat kaip realiame vaizde, tik visiškai susiliejęs, dėl to smulkesnės detalės nėra įžiūrimos. 

TINKLAINĖS ATŠOKA. Tai tinklainės atsisluoksniavimas, kuris lemia dalies vaizdo visišką aptemimą. Pavyzdyje nuotrauka matoma realiu pločiu ir spalvomis, tačiau nemažai apatinės nuotraukos dalies yra aklinai užtemę. Šiuo atveju, visiškai nematome moters kūno, o šalia jos stovintį vyrą matome tik nuo krūtinės. 

AMŽINĖ GELTONOSIOS DĖMĖS DEGENERACIJA. Dėl pažeistos akies tinklainės geltonosios dėmės, kuri atsakinga už centrinį matymą, vaizdas yra aklinai užtemęs pačiame regėjimo centre. Taigi, regėjimo plotis ir spalvos nepakitę, tačiau pats vaizdinio centras – nematomas. Šiuo atveju visiškai nesimato moters veido, taip pat ir vyro nuo dešiniojo peties iki kaktos. Visas likęs vaizdas – ryškus. 

PIGMENTINIS RETINITAS. Tai akių tinklainei kenkianti liga, dėl kurios vaizdo plotis žymiai susiaurėja. Šiame pavyzdyje matomas tik pats nuotraukos centras, kuris yra ovalo formos – dalis moters veido ir dešinysis vyro petys. Visa kita nuotraukos dalis – aklinai užtemdyta. 


[Komentarai] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]