TURINT LAIKO

Giedrė REČIŪNIENĖ

PAGARBA DRUSKAI


Daugelį dešimtmečių buvo diskutuojama, kas yra druska - maistas, vaistas ar nuodas? Tačiau atsakymas labai paprastas - priklauso nuo to, kiek ir kokią druską naudojame. Nuodai - bet kokia per didelė dozė. Mūsų protėviai žinojo, kad vanduo ir druska suteikia organizmui energijos, sužadina jo savigydos jėgas, padeda jam pačiam atstatyti prarastą harmoniją ir pasveikti. 

Druskos natūralumas lemia - ji kenkia ar gydo. Gydytojos Filomenos Taunytės nuomone, druska daugiau verta pagarbos negu baimių. Ji reikalinga visiems. Keletas F. Taunytės patarimų. 

Pagerbkime druską, kurią sveikatos mokyklų mokytojai kaip kenksmingą išgujo iš sveikuolių mitybos, susukdami galveles kai kuriems mūsų. 

Pagal legendą Druskininkus atrado karvės. Žmonės pastebėjo, kad jos godžiai geria kai kurių šaltinių vandenį. Paragavę pajuto sūrų skonį. Nusiprausę ir atsigėrę tokio vandens, pajuto sveikatos pagerėjimą. Taip atsirado Druskininkai, kurortas garsus ne vien Lietuvoje, bet ir daugelyje kitų šalių. 

Druska nuo senų senovės žmonės gydydavo peršalimo ligas ir vandenligę. Ją naudodavo maisto produktams išsaugoti, dezinfekcijai, kompresams, kosmetikai. Ji - vienas geriausių ir mažiausiai kenksmingų vidurius laisvinančių vaistų. 

Mūsų organizmas pats druskos pasigaminti negali, tad per dieną reikėtų suvartoti vieną arbatinį jos šaukštelį. 

Kelias ar keliolika dienų negaunant druskos nieko nenutiks. Ilgiau negaunant, pradės kristi svoris, pablogės judesių koordinacija, susilpnės raumenys, kamuos mieguistumas, nes mūsų organizme sutriks druskų ir rūgščių pusiausvyra. 

Druskos valgyti šaukštais nereikia. Jos pakankamai yra juodoje duonoje ir kituose produktuose. Druskos šiek tiek gali stigti vegetarams, valgantiems nesūdytus produktus. Joje esama 60 proc. chlorido ir 40 proc. natrio. Geriausia naudoti stambią druską. 

Staigiai nukritus kraujospūdžiui pagelbės stiklinė pasūdyto vandens arba druska apibarstyta juodos duonos riekelė. Jeigu nepagelbėjo, reikia pakartoti. Turintiems mažą kraujospūdį, pusryčius reiktų ir pradėti nuo tokios riekutės. Veikia kaip kava. 

Skaudančiai gerklei padės stiklinė šiltos žalios arbatos, į kurią dedame šaukštelį druskos, sodos, obuolių acto arba citrinos sulčių. Galima įlašinti kelis lašus jodo tinktūros. Skalaujama keletą kartų per dieną. 

Druska veiks kaip kava, jeigu atsiradus mieguistumui pačiulpsime žiupsnelį jos ir nurysime. Tokia pati procedūra pagelbės sutrikus virškinimui. 

Druską galima naudoti viduriams laisvinti. Iš ryto nevalgius reikėtų išgerti stiklinę šilto pieno, atskiesto per pusę šiltu vandeniu. Gėrime reikėtų ištirpinti šaukštelį druskos. Jeigu tai nepadėtų, po poros valandų patariama pakartoti. 

Tokios procedūros nepatinka ir mūsų organizme apsigyvenusioms kirmėlėms. O, apsinuodijus maistu, reikėtų gerti porą stiklinių pasūdyto vandens ir išsivemti. 

Druska iš žarnyno pašalina gleives, padeda gydyti obstrukcinį bronchitą ir net bronchinę astmą. Druskos tvarsčiai padeda skaudant galvai ir susirgus sloga. Kelis kartus sulenktą marlę, pamirkytą silpname druskos ir acto tirpale - geriausia visai nakčiai - uždėti ant skaudamos vietos. Sergant plaučių ligomis, tvarstį reikėtų dėti ant susirgimo židinio, geriausia iš nugaros pusės. 

Jei padidėjęs kraujospūdis, kurį sukelia inkstų ligos, druskos tvarstį reikėtų dėti iš nugaros pusės inkstų srityje. 

Nervų, medžiagų apykaitos ligos, hipertonija ir radikulitas gydomi druskos voniomis. Į 35-38 laipsnių temperatūros vonią dedama pusantro kilogramo druskos. Gydomasi kas antrą dieną. Procedūros trukmė - 20 minučių. Į vonią su druska galima dėti ir vaistažolių. 

Druskos vonelės kojoms tinka vyresnio amžiaus ar be patogumų gyvenantiems žmonėms. 15 minučių prieš miegą pamirkome kojas karštame druskos tirpale, paskui jas perliejame šaltu vandeniu. Sustiprinsime imunitetą, sumažinsime kojų prakaitavimą, pagerinsime miegą. 

Druska naikina pleiskanas. Tyrelė iš penkių šaukštų vandens ir šimto gramų druskos įtrinama į galvos odą, palaikoma kelias minutes, iššukuojama ir išplaunama šampūnu. Po tokios procedūros neliks pleiskanų, plaukai bus minkšti, blizgantys ir gražūs. 

Druska naudojama masažui. Kartais, ypač kaitinantis pirtyje, ji maišoma su medumi. Tai galima atlikti ir paprastoje kaimiškoje pirtyje. 

Gėlės nenuvys pamerkus jas į šiek tiek pasūdytą vandenį. 

Kaimo moterys užaugina labai vešlias daržoves, ypač svogūnus, retkarčiais palaistydamos silpnu druskos tirpalu. Tai dar kartą patvirtina, kad druska reikalinga visiems gyviems organizmams. 


[Komentarai] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]