TECHNINĖS PAGALBOS PRIEMONĖS

Regėjimo negalią turinčių žmonių gyvenime svarbų vaidmenį vaidina techninės pagalbos priemonės. Tokios priemonės - tai neįgaliųjų naudojami specialūs ar standartiniai gaminiai, techninės sistemos, padedančios kompensuoti žmogaus negalią, sumažinti jos poveikį visai jo veiklai. Techninės pagalbos priemonės padeda žmogui atgauti prarastą savarankiškumą, integruotis į visuomenę, darbo rinką. Tai naudinga ne tik pačiam neįgaliajam, bet ir valstybei, bendruomenei, kurioje jis gyvena. Pačios priemonės gali būti labai įvairios, nuo paprasčiausių - siūlų įvertukų - iki labai sudėtingų - kompiuterių ar jų programų.

Techninėmis pagalbos priemonėmis regėjimo negalią turinčius žmones aprūpina Techninės pagalbos neįgaliesiems centras prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Tačiau valstybė dar negali aprūpinti įvairiomis priemonėmis neregių taip, kad šie nejaustų nuolatinio jų poreikio ir stygiaus. Kai kuriomis priemonėmis (pavyzdžiui, baltosiomis lazdelėmis) aklieji naudojasi beveik kasdien, tad jos greitai susidėvi. Todėl aklųjų bendruomenėse labai vertinama ir laukiama bet kokia šios rūšies rėmėjų pagalba.

Atskirą techninių pagalbos priemonių grupę sudaro kompiuteriai, taip pat kiti informacinių technologijų pagrindu pagaminti produktai. Visiškai nematantis žmogus, naudodamas specialią ekrano skaitymo programą, gali perskaityti kompiuterio ekrane esančią informaciją, su ja dirbti. Žmonės, turintys regėjimo likutį, gali naudotis įvairiomis ekrano didinimo programomis. Techninėmis pagalbos priemonėmis taip pat gali tapti įvairios laikmenos, skeneriai, tekstą didinantys dauginimo aparatai, mobilieji telefonai. Naudodamas visas šias priemones kartu ar atskirai, žmogus gali nusiskenuoti reikalingą tekstą, kompiuteryje su juo dirbti, persikelti į kitą kompiuterį. Analogiškos galimybės atsiveria ir dirbant su garsine informacija.

Dažniausiai aklųjų ir silpnaregių naudojamos techninės pagalbos priemonės: