SAUGI FIZINĖ APLINKA

Akliesiems ir silpnaregiams labai svarbu tinkamai pritaikyta fizinė aplinka, kurioje jie nuolat gyvena ar dirba. Fizinė aplinka tiesiogiai įtakoja regėjimo negalią turinčio žmogaus mobilumą, savarankiškumą, jo saviraišką, darbinę veiklą - pačią integracijos į visuomenę galimybę. Atmestinai tvarkoma ar neprižiūrima fizinė aplinka - atviri ar blogai uždaryti kanalizacijos šuliniai, įvairūs išsikišantys reklaminiai skydai, apledėję laiptai - žmogui gali tapti pavojinga. Neregiui blogai tvarkoma aplinka daugelį kartų pavojingesnė nei reginčiam žmogui. Viena didžiausių kliūčių, trukdančių neregiui savarankiškai judėti, tampa netvarkingai, ant šaligatvių ar neleistinose vietose statomi automobiliai.

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga, siekdama skleisti informaciją apie tai, kaip akliesiems ir silpnaregiams turi būti pritaikoma fizinė aplinka, pastoviai leidžia šiai problemai skirtus informacinius leidinius, rekomendacinio pobūdžio literatūrą. Šiuos leidinius visada galima gauti LASS struktūriniuose padaliniuose arba Lietuvos aklųjų bibliotekoje.

Akliesiems ir silpnaregiams iškils daug mažiau problemų, jeigu į jų poreikius bus atsižvelgiama iš anksto: dar tik projektuojant naujus pastatus, planuojant teritorijų tvarkymo darbus, rengiant vizualinę informaciją. Daugelyje Vakarų valstybių vis didesnio pritarimo sulaukia "Dizaino visiems" idėja. Vadovaujantis šia idėja, projektuojama, statoma, įrenginėjama taip, kad patogu ir saugu būtų visoms gyventojų grupėms, taip pat ir akliesiems.

Visiškai nematantiems žmonėms yra labai svarbūs ir reikalingi garsiniai šviesoforai. Kiekviename mieste jų turėtų būti kuo daugiau, bent jau centrinėse gatvėse ir judriausiose perėjose. Neklauskite, kiek neregių ar silpnaregių pasinaudos konkrečiu, tam tikroje vietoje įrengtu, garsiniu šviesoforu. Garsiniai šviesoforai, kaip ir negarsiniai, tarnauja ne tik jūsų miesto gyventojams ar bendruomenės nariams, bet ir į jį atvykstantiems žmonėms. Garsiniai šviesoforai drausmina ir reginčiuosius, padeda greičiau susiorientuoti vyresnio amžiaus, išsiblaškiusiems žmonėms.

Silpnaregiams orientuotis labai padeda spalvų kontrastai: kontrastingomis spalvomis pažymėti laiptai (pirmas ir paskutinis laiptelis), įėjimai į visuomeninės paskirties pastatus ir pan. Rekomenduojama kontrastingomis juostomis pažymėti įvairias stiklines vitrinas, stiklines duris ir pan. Kontrastingos grindų plytelės, kiliminės dangos gali padėti žmogui orientuotis pastato viduje.